Známá i neznámá vyobrazení Václava IV. – zveme na přednášku

podoby_ok

Zveme Vás na druhou přednášku Mgr. Marka Zágory, kterou pořádáme ve spolupráci s Knihovnou Kutná Hora 2. dubna od 16 hodin (níže najdete link na FB událost). V letošním roce Královské stříbření slaví svůj 30. ročník, a proto jsme pro vás připravili doprovodný program, ve spolupráci s Knihovnou a Markem Zágorou, v podobě tří tematických přednášek (jejich data a témata budeme sdílet postupně). Na přednášku není třeba se registrovat a vstup je zdarma.
Těšíme se na setkání!

Známá i neznámá vyobrazení Václava IV.
2. dubna 2024, 16 – 18 hodin, přednášející Mgr. Marek Zágora, Knihovna, Na Náměti 416

Na rozdíl od svého otce Karla IV. a nevlastního bratra Zikmunda se římský a český král Václav IV. netěší velké pozornosti, protože má ze všech u nás vládnoucích Lucemburků nejhorší pověst. Pověst líného a nerozhodného krále, který se mnohem raději než vladařským povinnostem věnoval lovu nebo sbírání iluminovaných rukopisů. Proto stále zůstává ve stínu svých slavnějších příbuzných. Jeho otec jej ale ovlivnil svým pojetím panovnické reprezentace, a tak se Václav IV. nechával často a rád vypodobňovat. Velká část jeho soudobých zobrazení, zejména v rukopisech jeho soukromé knihovny, je pak zahalena rouškou tajemného světa středověké symboliky. Přednáška přiblíží dochovaná středověká vyobrazení Václava IV. a pokusí se poodhalit i některá skrytá tajemství.

Mgr. Marek Zágora
Absolvent oboru učitelství pro SŠ jazyk německý – dějepis (1999), pedagog a historik středověku, redaktor serveru www.stavitele-katedral.cz, autor přednáškového cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku (GVUO, 2008–doposud), autor a spoluautor několika umělecko-historických výstav (např. Václav IV. Král ve stínu svého otce, Kutná Hora, 2019, Stavitelé katedrál, Kutná Hora, 2020–2021).

FB UDÁLOST