Ženy v životě Václava IV. – přednáška

prednaska.jpg

Zveme Vás na zajímavou přednášku Marka Zágory v Dačického domě v pátek před Stříbřením – 19. června 2026 od 16 hodin.

Český a římský král Václav IV. (1361–1419) se stejně jako jeho otec Karel IV. snažil zajistit
pokračování svého rodu. Činili tak všichni panovníci, chtěli mít pokud možno velice početné
potomstvo, zejména pak syny. Václav IV. si uvědomoval význam sňatkové politiky, která byla
jedním ze základních kamenů úspěšné vlády. Sám byl ženatý hned dvakrát. První manželství
s Johanou Bavorskou bylo dohodnuto ještě za života jeho otce, druhou manželku, Žofii
Bavorskou si však vybral sám, mimo jiné i proto, že jej na první pohled okouzlila. 

Zatímco byl císař Karel IV. obdařen jedenácti potomky, byla obě Václavova manželství bezdětná. I
z toho důvodu se spekulovalo o králově impotenci a dokonce homosexualitě. Ženy ale hrály v
jeho životě významnou roli.
Přednáška k letošnímu 650. výročí narození Žofie Bavorské představí všechny ženy, které
zanechaly ve Václavově životě výraznější stopu. Největší pozornost bude věnována letošní
„oslavenkyni“.

 

Mgr. Marek Zágora (1976, Ostrava) je pedagog a historik se specializací na středověk. Absolvoval magisterské studium německého jazyka a dějepisu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a dlouhodobě působí jako středoškolský učitel.

Ve své odborné práci se zaměřuje na panovnickou ikonografii, každodennost středověkého života a využití uměleckých děl jako pramene poznání myšlení středověkého člověka.

Je autorem a spoluautorem řady výstav a projektů, mimo jiné Václav IV. – Král ve stínu svého otce (Kutná Hora, 2019) či Stavitelé katedrál (Kutná Hora, 2020–2021). Dlouhodobě přednáší pro veřejnost a působí jako redaktor odborného webu stavitele-katedral.cz.

Od roku 2020 spolupracuje také s Českou televizí.

Přednášku organizuje Stříbrná Kutná Hora z.s. ve spolupráci s nadací Unesco.